Podvody s DPH při dovozu aut ze zahraničí

//

prihlasenivozidel.cz

V České republice i na Slovensku se začaly objevovat případy nového typu podvodu při dovozech ojetých vozů bez DPH ze zemí EU.

Někteří dovozci se specializují na nákup vozů bez DPH od velkých německých či rakouských aukčních domů. Tuto DPH by následně měli zaplatit po dovozu automobilu do České republiky (na Slovensko). Mnoho z nich to však nedělá a vůz prodají do spřízněného autobazaru.

Jedná se o takzvané „účelově založené firmy“, které jsou po pár měsících zrušeny, takže je kontrola finančního úřadu nikdy neodhalí. Státu tak vznikají ročně stamilionové škody.

Novým majitelům vozů pak hrozí problémy s finančním úřadem.

Jak funguje podvod s DPH při dovzu aut ze zahraničí?

  • V aukčním domě např.v SRN nebo Rakousku je zakoupen vůz bez DPH
  • Prostředník převeze vůz do ČR a DPH nezaplatí ani zde
  • Vůz odkoupí spřízněný autobazar
  • Nicnetušící zákazník odjíždí s vozem, za který nebyla zaplacena DPH
  • Finanční úřad může vůz po dobu vyšetřování daňového úniku zabavit

„Řada dovozců pro účely tohoto podvodu zakládá nové firmy, vlastněné tzv. bílými koňmi. Po několika týdnech nebo měsících firmu, která dluží státu milióny korun na nezaplaceném DPH zlikvidují. Dluh tak vlastně zůstává na prodaných autech“.

A právě zde může být začátek problému pro důvěřivého zákazníka. „Pokud koupíte vůz od takovéhoto podvodného dovozce, může se vám stát, že v případě vyšetřování daňového úniku finanční úřad automobil zabaví jako důkaz trestné činnosti. Může pak být zabaveno i několik let. Můžete se sice soudit s dovozcem, ale pokud se bude jednat o onoho bílého koně, zbudou Vám pouze oči pro pláč“.

Dovoz aut z Německa.cz proto doporučuje požadovat po prodejcích ojetých automobilů dovážených ze zahraničí potvrzení o zaplacení DPH za kupovaný vůz. „Jinak riskujete velké komplikace, zabavení vozu a dlouholetý soudní spor s podvodníky“.

Contact

54122 Dev Drive
New York, NY 10060

+420 605 177 133

Kontakt

Connect

Subscribe

Join our email list to receive the latest updates.

Add your form here